Menu
MEMBER ANNOUNCEMENT: CLICK HERE TO RENEW YOUR MEMBERSHIP TODAY

Honour Boards

Club Billiards Championships

Year A - Grade B - Grade
1961 F Osbourne L. B. Burrows
1962 F Osbourne J. Duncan
1963 A. Sarroff E. J. Calnan
1964 F Osbourne A. P. Delaney
1965 F Osbourne J. E. Swanson
1966 F Osbourne J. Mackinven
1967 F Osbourne H. C. Williams
1968 C. E. Dinsdale R. R. Mason
1969 F Osbourne N/A
1970 F Osbourne J. E. Swanson
1971 F Osbourne G. Colquhoun
1972 F Osbourne G. Cameron
1973 C. Dinsdale J. Jacobs
1974 W. Waterstreet B. Cottom
1975 F Osbourne L. Holdenson
1976 F Osbourne B. Mahlo
1977 W. Archer J. Jacobs
1978 F Osbourne T. Dudderidge
1979 F Osbourne W. Arnold
1980 F Osbourne R. Boadle
1981 F Osbourne J. Kolek
1982 B. Mahlo J. Jacobs
1983 D. Walker L. MacPherson
1984 F. Osbourne M. Bowring
1985 M. Lord I. Pertzel
1986 S. Gorski J. Kolek
1987 D. Shore T. McCurdy
1988 D. Shore R. Dalitz
1989 M. Lord R. Naughtin
1990 S. Gorski R. Dalitz
1991 M. Lord G. Cameron
1992 D. Shore R. Forbes
1993 D. Shore G. Tucker
1994 B. Moulday M. Burnett
1995 D. Shore S. Kolek
1996 M. Lord M. Cordier
1997 M. Lord I. Dennis
1998 D. Shore B. Dyer
1999 D. Shore T. Greene
2000 R. Morley D. O'Mahony
2001 M. Lord M. Webb
2002 D. Shore N. Waymouth
2003 D. Shore A. Wornes
2004 B. Moulday D. Dennis
2005 B. Moulday B. Kleeman
2006 B. Moulday S. Dalitz
2007 B. Moulday T. Simmons
2008 D. Shore J. Dalitz
2009 B. Moulday K. Dalitz
2010 D. Shore A. Shearer
2011 D. Shore L. Condon
2012 S. Dalitz L. Condon
2013 S. Dalitz B. Dyer
2014 S. Dalitz A. Horstead
2015 S. Dalitz R. Morley
2016 S. Dalitz E. Edlinger



Club Snooker Championships
Year A - Grade B - Grade
1961 F. Osbourne G. J. Kendall
1962 F. Osbourne J. W. Mamouney
1963 F. Osbourne C. S. McLean
1964 B. J. Dunsmore A. P. Delaney
1965 F. Osbourne G. J. Kendall
1966 N. Murphy R. Mason
1967 F. Osbourne M. Bowring
1968 F. Osbourne J. Harman
1969 F. Osbourne
1970 F. Osbourne D. M. McIntyre
1971 W. Waterstreet A. C. Daly
1972 C. Dinsdale L. Bartasius
1973 F. Osbourne A. P. Delaney
1974 A. Nesire T. S. Gordon
1975 A. Nesire F. Fenwick
1976 R. Morley C. Leighton
1977 A. Nesire P. Hurley
1978 J. Rose G. Brissenden
1979 D. Walker W. Arnold
1980 F. Osbourne J. Jacobs
1981 F. Osbourne P. Carroll
1982 A. Nesire S. Harkin
1983 A. Nesire P. Jolly
1984 B. Everest G. Brissenden
1985 D. Love B. Beer
1986 S. Gorski R. Forbes
1987 I. Pertzel C. Westall
1988 D. Shore J. Coe
1989 E. Simmons G. Cossor
1990 S. Gorski B. Dyer
1991 D. Shore R. Dalitz
1992 P. Jolly S. Kolek
1993 D. Shore R. Forbes
1994 I. Pertzel B. Eyers
1995 D. Shore R. Morgan
1996 P. Jolly D. Dennis
1997 D. Shore T. Greene
1998 D. Shore M. Cordier
1999 D. Shore R. Bydaveldt
2000 P. Jolly B. Harris
2001 F. Simmons H. Radnell
2002 D. Shore T. Simmons
2003 D. Shore A. Wornes
2004 G. Tucker K. Johnson
2005 T.Greene G. Cannon
2006 J. Magee B. Kleeman
2007 J. Magee S. Dalitz
2008 D. Shore J. Brown
2009 T. Simmons K. Dalitz
2010 T. Simmons T. Peffer
2011 D. Shore I. Talan
2012 S. Dalitz L. Condon
2013 S. Dalitz B. Dyer
2014 S. Dalitz D. McGoldrick
2015 S. Dalitz D. Thompson
2016 S. Dalitz M. Cordier

Billiards & Snooker Tournament

Year A - Grade Billiards B - Grade Billiards
1957 F Osbourne H. N. Bull
1958 R. Robinson W. F Stirling
1959 S. Grenell W. E. Pozzi
1960 N. Murphy D. H. McLean
1961 B. Hogan B. Hulse
1962 J. Presnell G. Connole
1963 F Osbourne A. P. Delaney
1964 C. Tink H. C. Williams
1965 C. W. Waterstreet K. B. McGrory
1966 F Osbourne J. C. Smith
1967 H. Atkinson A. Abbott
1968 C. Dinsdale R. Mason
1969 J. Mackinven ----
1970 N. Murphy ----
1971 C. W. Waterstreet J. Jacobs
1972 C. W. Waterstreet ----
1973 L. Mounter ----
1974 C. W. Waterstreet B. Cottom
1975 J. Rose ----
1976 D. Delaney ----
1977 J. Rose ----
1978 W. Archer ----


Annual Billiards & Snooker Tournament
Year Handicap Billiards Handicap Snooker Draw for Partner
1980 G. Brissenden T. Stanley F Osbourne K. Paizis
1981 J. Jacobs B. Cottom R. Wynn K. Paizis
1982 G. Brissenden P. Ward R. Morley D. Dureau
1983 R. Morley O. Simmonds F Osbourne R. Wynn
1984 F Osbourne B. Everest B. Everest D. Newnan
1985 J. Pett S. Harkin M. Brown S. Phillips
1986 I. Pertzel E. Simmons S. Simmons R. Morley
1987 S. Duffield I. Pertzel J. Flynn J. Kolek
1988 D. Shore P. Jolly T. McCurdy G. Karstens
1989 J. Pett P. Jolly J. Orr J. Pett
1990 B. Rose G. Tucker R. Morley D. Pittard
1991 R. Morley W. Orr D. Shore S. Kolek
1992 O. Simmonds M. Gorski B. Dyer S. Siemens
1993 B. Moulday P. Jolly A. Keys D. O'Mahony
1994 S. Duffield R. Dallinger A. Horstead D. O'Mahony
1995 M. Lord M. Brown D. Dennis D. O'Mahony
1996 B. Moulday I. Pertzel B. Dyer B. Wright
1997 D. Shore D. Shore B. Bogle J. Tonks
1998 ---- T. Greene N. Brown H. Kwok
1999 G. Tucker I. Pertzel R. Harvey D. Denis
2000 B. Moulday H. Simmons S. Westblade B. Harris
2001 P. Jolly G. Cannon D. O'Mahony R. Pickering
2002 B. Moulday T. Simmons B. Ammon G. Dennis
2003 B. Moulday M. Underwood A. Wornes S. Brown
2004 B. Kleeman B. Kleeman A. Horstead T. Greene
2005 R. Morley A. Wornes T. Greene M. Townsend
2006 S. Dalitz J. Orr J. Brown M. Townsend
2007 J. Brown J. Dalitz S. Brown S. Dalitz
2008 J. Dalitz E. Simmons J. Brown A. Horstead
2009 A. Horstead G. Tucker R. Dalitz S. Dalitz
2010 R. Carlin T. Simmons P. Jolly M. Lal
2011 D. Walker D. Walker S. Dalitz A. McGoldrick
2012 D. Addy D. Addy A. Friar L. Joosten
2013 R. Morley R. Dalitz D. Walker T. Boulger
2014 A. Horstead E. Edlinger B. Dyer D. McGoldrick
2015 E. Edlinger R. Yates R. Bydeveldt A. Horstead
2016 P. Hubbard P. Hubbard R. Bydeveldt L. Joosten


Championships
Year C - Grade
1991 N. Anlezark
1992 R. Maggs
1993 D. Smith
1994 P. Norris
1995 F Benstead
1996 E. Ball
1997 T. Peffer
1998 N. Brown
1999 M. Webb
2000 A. Horstead
2001 B. Ammon
2002 J. Brown
2003 D. Lansdown
2004 R. Carlin
2005 DNP
2006 P. Cautella
2007 R. Clarke
2008 T. Boulger
2009 J. Smith
2010 H. Radnell
2011 L. Joosten
2012 D. Addy
2013 H. Radnell
2014 P. Ross
2015 D. Meredith
2016 dnp


Select Your Partner

Year
Partners
 Partners
1991 B. Eyers P. Emery  
1992 I. Dennis P. Holis  
1993 I. Dennis P. Holis  
1994 I. Dennis P. Holis  
1995 B. Rose D. Shore  
1996 B. Dyer B. Wright  
1997 G. Marchiano J. Carver  
1998 B. Harris H. Simmons  
1999 B. Dyer R. Morley  
2000 A. Norris B. Dyer  
2001 T. Westblade H. Simmons  
2002 C. Pittard J. Brown  
2003 R. Hedley M. Cordier  
2004 D. Lansdown B. Kleeman  
2005 B. Kleeman J. Brown  
2006 T. Boulger K. Johnson  
2007 B.Orr J. Orr  
2008 S. Dalitz J. Dalitz  
2009 G. Tucker B. Dyer  
2010 G. Tucker B. Dyer  
2011 J. Orr A. McGoldrick  
2012 D. Walker B. Moulday  
2013 B. Moulday J. Mecieca
2014 N. Hartles R. Bydeveldt
2015 N. Hartles S. Dalitz
2016 G. Tucker B. Mahlo



Coca Cola Tournament
Year Billiards Snooker
1990 M. Lord R. Morley
1991 D. Shore P. Ward
1992 M. Lord P. Jolly
1993 R. Forbes R. Hedley
1994 B. Dyer B. Eyers
1995 P. Jackson R. Dalitz
1996 M. Lord M. Burnett
1997 R. Hedley B. Dyer
1998 O. Simmonds B. Bogle
1999 D. Shore N. McNamara
2000 R. Dalitz G. Tucker
2001 R. Dalitz B. Gorski
2002 G. Tucker A. Ridley
2003 S. Haywood R. Hedley
2004 B. Moulday J. Brown
2005 N. Waymouth B. Moulday
2006 K. Johnson J. Dalitz
2007 T. Simmons T. Simmons
2008 P. Jolly J. Dalitz
2009 A. Horstead R. Dalitz
2010 B. Dyer S. Dalitz
2011 D. Walker D. Walker
2012 J. Orr D. Walker
2013 S. Dalitz S. Dalitz
2014 S. Dalitz C. Edlinger
2015 A. Horstead S. Dalitz
2016 S. Dalitz S. Dalitz


Reuben Wynn
Year Name
1996 R. Dalitz
1997 C. Pittard
1998 D. O'Mahony
1999 B. Harris
2000 M. Gorski
2001 A. Ridley
2002 M. Gorsk
2003 M. Underwood
2004 A. Shearer
2005 A. Shearer
2006 K. Johnson
2007 T. Simmons
2008 J. Dalitz
2009 T. Simmons
2010 S. Dalitz
2011 E. Simmons
2012 J. Brown
2013 J. Dalitz
2014 R. Bydeveldt
2015 S. Dalitz
2016 P. Hubbard


Veterans Handicap Event

Year Handicap Snooker Handicap Billiards
1985 M. Bowring J. Blake
1986 W. Archer R. Tare
1987 C. Tink J. Swanson
1988 C. Tink J. Eames
1989 G. Bunton S. Phillips
1990 R. Morley J. Swanson
1991 R. Morley S. Phillips
1992 R. Morley M. Brown
1993 R. Morley J. Watson
1994 G. Marchiano J. McPhee
1995 C. Tink W. Orr
1996 M. Lord B. Seth
1997 M. Lord J. Watson
1998 M. Lord B. Seth
1999 G. Marchiano R. Choyce
2000 J. Watson H. Walsh
2001 J. Watson W. Orr
2002 B. Moulday W. Orr
2003 R. Morley S. Duffield
2004 B. Moulday T. Maiden
2005 J. Bowsher A. Horstead
2006 R. Morley R. Morley
2007 B. Moulday R. Morley
2008 R. Morley A. Horstead
2009 A. Horstead J. Smith
2010 L. Condon B. Moulday
2011 D. Walker J. Bowsher
2012 L. Condon L. Condon
2013 A. Horstead H. Radnell
2014 G. Trglavnic B. Murdoch
2015 J. Hartwig J. Hartwig
2016 P. Hubbard P. Hubbard


Ladies Championships
Year Snooker
1990 P. O'Donoghue ----
1991 M. Cordier ----
1992 E. Cuzner ----
1993 F Tomich ----
1994 C. Pittard T. Beer
1995 J. Orr M. Lewis
1996 E. Cuzner J. Shanahan
1997 J. Orr K. Westblade
1998 J. Orr
1999 DNP
2000 J. Orr
2001 M. Gorski
2002 J. Orr
2003-2008 dnp
2009 T. Westblade
2010 J. Orr
2011 S. Brown
2012 J. Orr
2013 M. Gorski
2014 M. Gorski
2015 M. Gorski
2016 M. Gorski


Ladies Snooker Committee
Year President Secretary
1987 M. Cordier
1988 M. Cordier
1989 M. Cordier
1990 M. Cordier R. O'Shannessy
1991 M. Cordier R. O'Shannessy
1992 M. Cordier B. Morgan
1993 C. Pittard E. Cuzner
1994 C. Pittard K. Rose
1995 C. Pittard K. Rose
1996 C. Pittard F Tomich
1997 F Tomich J. Carroll


> Fred Osborne Snooker Classic
Year Winner RunnerUp Break Consolation Plate

Name City City Name Score Name City
1983 J. McCormack Canberra R. Beggs Melbourne R. Ganson 77 ---- ----
          R. Beggs 77    
1984 V. Falcon Melbourne D. Love Albury S. Gorski 91 ---- ----
1985 G. Miller Sydney R. Atkins Melbourne G. Cullen 97 ---- ----
1986 F. Antonopoulos Melbourne R. Atkins Melbourne S. Gorski 111 ---- ----
1987 S. Gorski Melbourne D. Love Sydney S. Gorski 113 ---- ----
1988 P. Hawkes Melbourne H. Haenga New Zealand S. Gorski 136 P. Formosa Melbourne
1989 P. Balzer Sydney S. Robertson New Zealand B. Anderson 140 N. Croft Melbourne
1990 C. Duffy Brisbane T. Emmett Sydney L. Heywood 95 C. Mills Sydney
1991 D. Collins Melbourne P. Hawkes Melbourne P. Hawkes 107 S. Matthews Melbourne
          S. Gorski 107    
1992 S. Robertson New Zealand G. Jenkins Sydney G. Jenkins 110 T. Haywad Sydney
1993 P. Balzer Sydney G. Hale New Zealand S. Gorski 123 S. Paterson New Zealand
1994 C. McBreen New Zealand Q. Hann Victoria C. McBreen 104 W. Turpin QLD
1995 S. Gorski Melbourne D. Love Sydney D. Love 112 B. Rogers Melbourne
1996 D. Gimenez Sydney C. McBreen New Zealand D. Gimenez 118 T. Emmett Sydney
1997 P. Balzer Sydney J. Younger Melbourne S. Budd 120 N. Provenzano Melbourne
1998 R. Foldvari ---- G. Wilkinson ---- I. Barber 107 R. Kelleher ----
1999 J. Younger Melbourne S. Budd Sydney N. Robertson 110 A. Frampton New Zealand
2000 J. Younger Melbourne G. Wilkenson ---- S. Gorski 114 D. Tippett ----
2001 R. Foldvari Melbourne J. Younger Melbourne R. Farebrother 135 R. Sulaiman Victoria
2002 N. Robertson Melbourne R. Farebrother Sydney N. Roertson 104 S. Lawler Sydney
2003 J. Younger Geelong S. Mifsud Melbourne A. Mahony 110 D. O'Kane New Zealand
2004 N. Robertson Melbourne D. O'Kane New Zealand S. Mifsud 116 S. Woods ACT
2005 R. Sulamain G. Wilkinson
2006 J. Misfud R. Farebrother
2007 A. Mahoney T. Babiak
2008 S. Budd L. Hough
2009 S. Budd R. Farebrother
2010 S. Misfud D. Thorpe
2011 J. Misfud R. Thomerson
2012 S. Misfud A. Ridley
2013 R. Farebrother S. Gorski


Billiards & Snooker Committee
Year Chairman Secretary
1957 L. J. O'Neil ----
1958 L. M. Stark F Osborne
1959 L. M. Stark F Osborne
1960 F Osborne H. C. Williams
1961 F Osborne H. C. Williams
1962 H. C. Williams G. Connor
1963 H. C. Williams G. Connor
1964 G. Connor A. Daly
1965 G. Connor R. R. Mason
1966 D. McIntyre K. McDonald
1967 D. McIntyre J. Swanson
1968 D. McIntyre J. Swanson
1969 D. McIntyre J. Swanson
1970 D. McIntyre H. W. Fair
1971 D. McIntyre H. W. Fair
1972 D. McIntyre K. McDonald
1973 D. McIntyre K. McDonald
1974 V. B. McGregor K. McDonald
1975 V. B. McGregor C. P. Paizis
1976 C. P. Paizis B. Dingwall
1977 V. B. McGregor P. Hutley
1978 R. Morley P. Hutley
1979 R. Morley G. Brissenden
1980 R. Wynn G. Brissenden
1981 R. Wynn G. Brissenden
1982 R. Wynn S. Harkin
1983 R. Wynn S. Harkin
1984 R. Wynn S. Harkin
1985 R. Wynn T. Cawood
1986 R. Wynn T. Cawood
1987 R. Wynn T. Cawood
1988 R. Wynn G. Cossor
1989 R. Wynn J. Hartwig
1990 T. Cawood J. Hartwig
1991 T. Cawood J. Hartwig
1992 T. Cawood J. Hartwig
1993 T. Cawood G. Cannon
1994 G. Kaylock G. Cannon
1995 G. Kaylock G. Cannon
1996 G. Kaylock G. Cannon
1997 G. Kaylock G. Cannon
1998 G. Kaylock J. Tonks
1999 G. Kaylock T. Peffer
2000 G. Kaylock K. Westblade
2001 G. Kaylock J. Tonks
2002 G. Kaylock J. Hartwig
2003 G. Kaylock J. Hartwig
2004-2007 G. Kaylock J. Hartwig
2008-2013 E. Simmons J. Hartwig
2014-2016 E. Simmons T. Peffer


Life Members
Year Name
1983 F. Osborne
1985 R. Wynn
2000 W. Orr
2003 G. Kaylock
2004 T. Cawood